Aktuális hír: Pünkösdi tornát nyert a Soproni Tigrisek kadett csapata Ausztriában
Mattersburgba kapott meghívást a Soproni Tigrisek serdülő és kadett csapata 2012.05.28.-án, Pünkösd hétfőn egy felkészülési tornára. Az eredeti tervek szerint egy négycsapatos kupa lett volna lebonyolítva, ám a Wiener Neustadt csapatát nem sikerült meggyőzni a részvételen, így egy minitorna került megrendezésre a mattersburgi sportcsarnokban.
Kovács Dominik
Farkas Bence
Berecz Balázs
Az első mérkőzésen a Soproni Tigrisek serdülő csapata csapott össze a mattersburgi fiatalokkal, majd ezután egy házi rangadó következett a Tigrisek serdülő és kadett csapatai között.
A torna utolsó mérkőzésén a kadett csapat mérkőzött meg az osztrák utánpótlás egyesülettel. A két csapat az előző hét folyamán már találkozott egymással, itt egy szoros végjáték után 6 pontos soproni siker született, így ismét egy izgalmas mérkőzést vártak az edzők és a szép számmal kilátogató osztrák és magyar szülők. Az összecsapás egy mattersburgi kosárral kezdődött, ám innentől kezdve egy olyan sorozatot láthattak a nézők, mely meglepett mindenkit. Az első negyedben 9 (!!!) hárompontos kosarat (Berecz Balázs 5, Farkas Bence-Kovács Dominik 2-2) süllyesztettek el a soproni fiatalok az osztrák gyűrűbe. Ez elképesztő teljesítmény, melyre e dobások terén egész évben nem volt példa. Az osztrák fiatalok kicsit meg is zavarodtak, hiszen először 17-8-ra, majd 30-10-re elhúztak a soproni fiatalok, a már említett külső dobásoknak köszönhetően. Az ellenfél edzőjének már az első negyedben ki kellett használnia mindkét időkérését, hiszen játékosai zsinórban büntetőket rontottak, melyeket a Tigrisek nem hagyták büntetlenül.
Bujdosó Dániel
Innentől kezdve a mérkőzés további részében nem volt kérdés a győztes kiléte, így Farkas Dávid, a Tigrisek edzője bátran rotálhatta a játékosokat, mindenkinek rengeteg játéklehetőség jutott.
A második negyedben egy letámadó zónával, majd az ebből szerzett labdákból könnyű kosarakat szereztek a soproni fiatalok, külön említést érdemel Bujdosó Dániel védőmunkája és sok szerzett labdája.
A félidőben 21-46-os állást mutatott az eredményjelző.
A harmadik negyedben aztán feléledtek az osztrák fiúk, zóna védekezéssel próbálták meglepni a soproni fiúkat, mely a negyed elején sikerült is, így időkérés következett. Az egy perc alatt elhangzottakat és kéréseket remekül végrehajtották a fiúk, tiszta fejjel és türelemmel folyamatosan helyzetig játszották ki a zónát, melynek következménye egy 8-0-ás soproni elfutás következett.
Ebben a játékrészben különösen Hári Brendon ponterős játékát kell kiemelni, valamint a védekezésben nyújtott teljesítményét, a rendkívül sok lepattanó megszerzésével.
A negyed végén 38-64 állt a táblán.
Hári Brendon
A negyedik negyedben következtek azok a játékosok, akik a szezon folyamán kevesebb játéklehetőséghez jutottak, valamint 2 serdülő játékos is szerephez jutott, melyet remekül használtak ki. Megilletődöttség nem látszott egyik fiún sem, kiválóan küzdöttek, harcoltak, egyikük még pontokkal is hozzájárult a sikerhez.
Az utolsó negyedben talán már a fáradtságnak, valamint a nagy különbségnek köszönhetően nem sok kosár született, így a mérkőzés végén 82-48-as soproni sikernek tapsolhattak az Ausztriába ellátogató soproni szülők és rokonok.
Mattersburg Rocks U16-Soproni Tigrisek U16: 48-82 (10-30,11-16,17-18,10-18)
Soproni Tigrisek: Berecz Balázs 23/15, Farkas Bence 19/6, Hári Brendon 14, Kovács Dominik 13/6, Füzi Róbert 8, Horváth Viktor 3, Zsejki Bálint 2, Bujdosó Dániel, Nagy-Bíró Benedek
Edző: Farkas Dávid
Farkas Dávid: A torna kiváló alkalmat nyújtott a jövő évi felkészülésünkre. Mivel az 1996-os születésűek jövőre már a junior korosztályban szerepelnek, kezdünk tisztábban látni, hogy kik azok a kadett korosztályban maradó játékosok, akikre a jövő év folyamán tartósan számíthatunk. Az első negyedben nagyon meglepett a külső dobások eredményessége, ennek rendkívül örültem, ám a büntetődobások terén még sajnos mindig fejlődnünk kell, ez végig kísért minket a szezon folyamán.
Összességében elégedett vagyok, hiszen az általam kért, edzéseken begyakorolt új taktikai és technikai elemeket pontosan végrehajtottuk, remélem a jövő év folyamán ezeket a bajnokságban is viszont látjuk majd. Gratulálok a Csapatnak a torna megnyeréséhez!!!
A továbbiakban folytatjuk az edzéseket, valamint edzőmérkőzéseket is játszunk. Nyáron 1 hónap szünetet kapnak a srácok, majd július végén/augusztus elején egy edzőtáborral megkezdjük az alapozást a 2012/13-as szezonra.
Farkas Dávid, edző
Ezúton is köszönjük a meghívást a Mattersburg Rocks egyesületnek, valamint edzőjüknek Czeglédy Tamásnak. Az osztrák szülők rendkívül jó vendéglátók voltak, étellel-itallal, köztük finom süteményekkel kínálták a soproni szülőket és játékosokat.
Kadett csapat (U16)
1. Helyzetelemzés, analízis: a. Személyi feltételek
b. Technikai feltételek: – a csapat az edzéseit a soproni Fáy András Közgazdasági, Üzleti és Postai Szakközépiskolában tartja heti 4 alkalommal. A tornateremben megfelelő számú tornapad és medicinlabda áll rendelkezésre, valamint zárható szekrényünkben az egyesület labdái és egyéb felszerelései is elzárhatóak. – atlétikai pályák közül az Anger-réti Sporttelepet(rekortánnal felszerelve) használjuk, futóedzésre pedig az erdei futópályákat, és a sípályát.
c. Versenyrendszer: Csapatunk ebben az évben a kadett bajnokságban indult. Az alapszakasz első köre 2011.09.24-én indult Sopronban, ahol a 2. helyet szereztük meg. Az idei versenykiírás értelmében öt alapszakasz körrel kezdődött a bajnokság, majd ennek lezárta után az összesített tabellán álló első 16 csapat az Országos Főtáblára került, míg a további felső 16-ból lecsúszó csapat az alsóházban folytatja, regionális tornákon való részvétel mellett. Ezek befejezése után regionális elődöntőkre és döntőkre kerül sor.
d. Az előző évi felkészülési munka: Az előző évi felkészülés az eddig megszokott módon történt. 14 fővel kezdtük meg a felkészülést augusztus 3-án. Heti 7 edzéssel készültünk a szezonra, az alapozás augusztus 3-tól az iskolai tanítás kezdetéig zajlott. Az alapozó hetek folyamán 3 alkalommal az erdei futópályákat felhasználva, gyorsaságfejlesztő és koordinációs edzéseket tartottunk. 4 alkalommal pedig labdás edzéseket tartottunk, előtérbe helyezve a technikai gyakorlatokat, majd az alapozás utolsó heteiben a taktikai dolgok kerültek előtérbe. – Munkamorál, értékrend, viselkedés: A munkához való hozzáállás a szezon elején megfelelő volt, annak ellenére, hogy a nyáron 2 ember is távozott tőlünk. Ezen 2 gyermek hiánya még fellelhető volt a nyári labdás edzéseken, néha a játékosok keresték még magukat a pályán, hiszen az egyik távozó egy irányító volt, aki jól tudta forgatni a csapatot. A tanítás megkezdése után több játékos is bejelentette, hogy motoros vizsgát szeretnének tenni, így több edzésen problémát okozott összeegyeztetni a KRESZ és egészségügyi órákkal az edzésekkel, valamint több gyermek is jelezte, hogy külön órákra (legtöbb esetben nyelv) fognak járni, de ezt rugalmasan tudtuk kezelni ők is és mi is, így ez nem okozott problémát az edzések megtartásában. – Csapatszerkezet, speciális kosárlabdázás szintje: A csapat szerkezete megfelelő, azonban meg kell említeni, hogy egy sérülés vagy betegség esetén szerkezeti problémáink akadhatnak. Három 190 cm-es játékos van a csapatban, ebből az egyik 1-2-es poszton bevethető, testalkata nem is tenné lehetővé a belső poszton történő játékot. Másik két magas játékosunk dobótechnikája nagyot fejlődött az utóbbi évben, palánk alatt használhatóak, zónában is ügyesen szedik a lepattanókat. Irányító posztra több alkalmas gyermek is van, ám a pályán történő kommunikáció hiánya ebben többet meggátol. e. Tehetséges játékosok jellemzői:
Név: Belencsák László Szül.idő: 1996.06.14. Testsúly: 65 kg Testmagasság: 181 cm Lábméret: 44 Cooper teszt: 2800 m Súlypontemelkedés: 58 cm Ötösugrás bal lábon: 11.20 m Ötösugrás jobb lábon: 11.00 m Helyből távolugrás: 2.20 m
Az előző évi munka értékelése: Csapatunk kapitánya volt az elmúlt szezonban. Az elmúlt évben egyenletes teljesítményt nyújtott, ám a szezon végére tanulmányi és magánéleti okokból hanyatlani kezdett pályafutása. Edzéslátogatottsága hiányos volt. Foglalkozás közben többször látni, érezni lehetett, hogy nem teljesen a kosárlabdára koncentrál. Szül.idő: 1996.06.21. Testsúly: 64 kg Testmagasság: 179 cm Lábméret: 45 Cooper teszt: 2800 m Súlypontemelkedés: 57 cm Ötösugrás bal lábon: 11.80 m Ötösugrás jobb lábon: 10.00 m Helyből távolugrás: 2.15 m Az előző évi munka értékelése: Egyik játékos, aki szinte a legtöbbet fejlődött a tavalyi év során. Dobótechnikáján az évek folyamán nagyon sokat kellett javítani, ebben a tavalyi és az idei és volt a vízválasztó. Edzéslátogatottsága a legjobbak között volt, több esetben is összefogta a csapatot.
Név: Farkas Bence Szül.idő: 1996.01.23. Testsúly: 59 kg Testmagasság: 191 cm Lábméret: 46.5 Cooper teszt: 2900 m Súlypontemelkedés: 55 cm Ötösugrás bal lábon: 11.30 m Ötösugrás jobb lábon: 11.50 m Helyből távolugrás: 2.10 m
Az előző évi munka értékelése: Edzéslátogatottságban ő vezette a listát, technikailag és taktikailag rendkívül sokat fejlődött. Fizikai állóképességét nem sikerült javítani, ám ebben az ő lustasága is szerepet játszott, védekezésben nem mozgósít nagy energiákat, szereti a támadásokra hagyni.
2. A csapat és a játékosok tervezett teljesítményére utaló adatok, célok:
a. Egyéni technika, taktika: Technika: Labdás ügyesség: – helyben, 1-2 labdával – mozgás közben 1-2 labdával Labdavezetések: – labdavezetés közben kézváltások: test előtt, test mögött, láb között, lepörgés – labdavezetés két labdával, ritmusváltásokkal, csellel – szlalom labdavezetés két labdával, megtorpanásokkal Átadások: – páros lerohanások egész pályán mellső, belső, pattintott és hát mögötti átadásokkal (1 vagy 2 labdával) – hármas, négyes ötös nyolcas oda-vissza 4-6-8 gólig – kis helyen 2:1, 3:2 átadások cselekkel – betörésből kiosztás – center megjátszása, levegőben, vagy földön passzból
Dobások: – fektetett dobások középről, oldalról, alapvonalról indulva – rövid, hosszú, rövid-hosszú indulásokkal dobások – tempódobás helyből egy leütéssel, rövid és hosszú indulással – tempódobás mozgásból jobb-bal, bal-jobb megállásokkal – félhorog dobások – horogdobás oldalról egy lépéssel, egy leütéssel egy ill. két lépéssel
Védekezés: – alaphelyzetben taposás, jelre adott irányokba védőmozgás (mérkőzések során bemelegítés utolsó feladata, edző irányítása alatt) – futásból megállás, védőlábmunka oldalra, rézsút hátra – átfutás, befutás védése, terelés, kizárás 1:1 ellen – terelés(legfőképp egész pályás letámadó zóna esetén), csapdázás, védekezés emberhátrányban Támadás: – 1:1 elleni játék 1, 2 leütéssel, 1 ill. 2 gólig – 2:2 elleni játék: center megjátszása, csapda kijátszása – 2:2 elleni játék (elzárás, leválás) – leválások a labda felé és ellenkező oldalra – zónajáték 4:3 ellen
Taktika: Támadás: – 1:1, 2:2, 3:3 elleni játékegységek gyakorlása – 2:1, 3:2, 4:3, 5:4 elleni emberelőnyök – posztok szerinti feladatmegoldások – a védekezési rendszerhez való alkalmazkodás – a védők reagálásának kihasználása – 5:5 elleni emberfogás elleni játék – 5:5 elleni zóna elleni játék
Védekezés: – a védekezési egységek kapcsolatának gyakorlása – védekezési formák váltogatása egy akción belül(emberfogás-zóna általában) – speciális csapatvédekezési feladatok (irányító vagy center kikacsolása) – a támadáshoz való alkalmazkodás fejlesztése – 2:2 védése – center védése – 1:2:2-es, 2:3-as zónavédekezés – 1:2:2-es letámadó zóna egész pályán
b. Motorikus, sportág-specifikus képességek:
Állóképesség fejlesztése: – 15-20 perc egyenletes iramú futások – Cooper futás
Erő fejlesztése: – medicinlabda dobások, lefutások (3 kg) – sorozatszökdelések zsámolyokon, mélybeugrások 1 ill. 2 lábbal – felülések, törzsemelések labdával, 3kg-os medicinlabdával
Gyorsaság fejlesztése: – rajtgyakorlatok különböző testhelyzetekből – ingafutások – ingafutások labdavezetéssel – emelkedőn végrehajtott futások(általában erdő) – lépcsőfutások időre – 30-50-100 m-es futások
Speciális képességek: Lábmunka: – a támadó és a védő lábmunka mélyítése, összekapcsolása felugrásokkal – a megindulás robbanékonyságának és első lépéshosszának növelése – speciális lábmunka labdavezetés, futás után, időre – elszakadások gyakorlása védővel
Labdakezelés: – 4 oszlopban átadások különböző irányból különböző irányba, azonos vagy ellentétes irányba futással – hát mögötti és „pöci” átadások helyből, vagy mozgás közben – átadások oldalt mozgásból kitámasztással, két adogató játékossal
Játékkészség fejlesztés: – pontszerző – leütés nélküli játék – „zóna játék” 4:3 ellen – 5-5 elleni játék, megszabásokkal: csak tempóval lehet kosarat szerezni, csak a szigorított területen kívülről lehet kosarat szerezni, stb… Speciális poszt szerinti képességek fejlesztése c. Csapat taktika: Védekezés: – védekezés egy passzra zártan – védekezés két passzra nyitottan – elzárások védése (csúszás, kerülés, váltás) – csapda – kizárás – lepattanó szerzés – emberfogásos letámadás – csapdázó zóna letámadás Támadás: – gyors kiszabadítás – sávok minél gyorsabb elfoglalása – 2:1, 3:2, 4-3-as szituációk gyors befejezése – a lerohanás 2. és 3. hulláma – átmeneti játék gyors befejezése a felállt védelem elleni játék előtt – letámadás elleni játék – oldal-, és alapvonali bedobások rendszere – támadó játék 2:3-as zóna ellen – támadó játék 1:3:1-es zóna ellen
d. Nevelési, pedagógiai feladatok:
– a tanulmányi eredmény javítása, szinten tartása – kitartás az edzésmunkában – rendszeresség – pontosság a feladatok, dobások végrehajtásánál – kitartás az edzésmunkában és a mérkőzéseken – fegyelem az edzéseken és a mérkőzéseken – mérkőzéseken való taktikai fegyelem – társak segítése, bíztatása |